Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury) oraz świadczenia po zmarłym małżonku (renty rodzinnej). Osoby uprawnione mogą zdecydować, które świadczenie chcą pobierać w pełnej wysokości, a które – w wysokości 15%. Najczęstszy wariant to 100% renty rodzinnej + 15% własnej emerytury – dotyczy to aż 60% przypadków.
Świadczenie może pochodzić z dwóch różnych instytucji – np. ZUS i KRUS – dlatego w jednym miesiącu możliwe są dwie osobne wypłaty. Jednak decyzja o przyznaniu świadczenia jest tylko jedna – wydana przez organ wypłacający 15% świadczenia.
1 lipca ZUS uruchomił pierwsze wypłaty w ramach nowego świadczenia:
Kolejne przelewy będą realizowane sukcesywnie w lipcu. Od sierpnia świadczenia będą wypłacane już regularnie – 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.
Do końca czerwca 2025 r. do ZUS wpłynęło już ponad 978 tysięcy wniosków. Aż 90% wszystkich spraw obsługuje właśnie ZUS. Najwięcej wniosków pochodzi z województwa śląskiego – ponad 123,7 tysiąca.
Poza ZUS-em świadczenia wypłacają również:
Aby otrzymać rentę wdowią, trzeba spełnić wszystkie poniższe warunki:
Jeśli którykolwiek z warunków nie jest spełniony, ZUS może wydać decyzję odmowną. Odmowy wydano już w ponad 8,6 tysiąca przypadków.
Jeśli wniosek o rentę wdowią wpłynie do ZUS do 31 lipca 2025 r. i zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenie będzie wypłacone również za lipiec. Późniejsze wnioski uprawniają do świadczenia od miesiąca złożenia dokumentów.
W przypadku otrzymania decyzji odmownej, można się od niej odwołać – do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych przy sądzie okręgowym, właściwym dla miejsca zamieszkania. Odwołanie należy złożyć w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji, za pośrednictwem ZUS.